Fotografie, filmy i instalacje Zariny Bhimji w Whitechapel Gallery w Londynie

Od 19 stycznia 2012 r. Whitechapel Gallery w Londynie zaprasza na wystawę pochodzącej z Ugandy Zariny Bhimji. Jest to pierwsza retrospektywa artystki w Wielkiej Brytanii, śledząca jej rozwój artystyczny i zawierająca najważniejsze prace z ostatnich 25 lat. Znajdziemy na niej nie tylko fotografie, ale także instalacje i filmy.

Zarina Bhimji w swojej twórczości często kreuje poetyckie fotografie pokazujące krajobrazy, budynki i ślady ludzi, przy czym skupia się na opowiedzeniu historii związanej z dokumentowanymi miejscami. Ekspozycja zawiera wczesne prace fotograficzne artystki, takie jak np. seria ogromnych polaroidów wykonywanych w muzeum Victorii i Alberta w Londynie od 1989 r. Można także zobaczyć wielkoformatowe prace z serii „Love”, które powstawały w latach 2006–2011 w Ugandzie jako część badań prowadzonych przed nakręceniem filmu „Out of Blue”. Ponadto wystawa obejmuje kolekcję zrobionych w 1998 r. zdjęć krajobrazowych Zanzibaru oraz fotografie wcześniej niepokazywane.

Whitechapel Gallery w ramach wystawy pokaże także wczesne instalacje Zariny Bhimji z 1980 r., jej debiutancki film „Out of Blue” z 2002 r., a także najnowszą produkcję filmową z 2011 r. pt. „Yellow Patch”. Wystawa Zariny potrwa do 9 marca 2012 r., po czym zostanie przeniesiona do Muzeum Sztuki w Bernie.

Zarina Bhimji – urodzona w 1963 r. w Mbarara w Ugandzie artystka w swojej twórczości wykorzystuje medium fotografii, filmu oraz instalacje. Wraz z rodzicami, którzy pochodzą z Indii, wyemigrowała do Anglii – obecnie żyje i pracuje w Londynie. Brała udział w wielu wystawach grupowych i indywidualnych w prestiżowych galeriach oraz muzeach, m.in. w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Tate Liverpool, Tate Britain w Londynie, galerii Whitechapel w Londynie czy Art Institute of Chicago. Jej prace znajdują się w wielu światowych kolekcjach. Jest laureatką nagrody przyznanej przez Paul Hamlyn Foundation w 1999 r., była też nominowana do Nagrody Turnera w 2007 r.

Tytuł: Zarina Bhimji

Termin: 19.01–9.03.2012

Miejsce: Whitechapel Gallery

Adres: 77–82 Whitechapel High Street, Londyn

M.P.

Opublikowano: 
19 Styczeń 2012
Źródło: 
Whitechapel Gallery